انواع روشهای مراقبه


امـروزه در جـهـان روش هـا و اسلوب متعددی در انجام مراقبه یا مدیتیشن وجود دارد. هر چند در روش و شیوه هایی که استفاده می شود، تفاوت بین انواع مراقبه دیده می شود، ولی در واقع هدف نهایی آنها یک هدف مشترک است و منجر به این می شود که در یک نقطه مشترک با هم تلاقی کنند.
از این رو توجه به تفاوت آنها در روش چندان اهمیتی ندارد و آنچه بایست مورد توجه قرار گیرد، وحدت باطنی آنهاست. فرد مراقبه کننده یکی از روشها را انتخاب می کند و با مهارت پیدا کردن در یکی از این روش ها به راحتی می تواند شیوه های دیگر را نیز به کار بگیرد و از آنها استفاده کند.
روش ذهنی در مراقبه
این روش تمریناتی را شامل می شود که انسان بیشتر آنها را در مغزش انجام می دهد، یعنی بدون حرکات بدنی. البته با استفاده از کلمه ذهنی و فرد در حالی به انجام تمرین می پردازد که در یک حالت ثابت قرار گرفته است.
اثری روی شرائط فیزیولوژیکی بدن دارد.
روش قلبی در مراقبه
در این روش بر نقش عشق و احساس تاکید می شود. طبقه بندی این روش: عشق به دیگران، عشق به خود و عشق به خداوند. در نهایت همه به یک جا می رسند که عشق به هر سه است.
روش بدنی در مراقبه
در این روش شخص می آموزد تا نسبت به بدنش و حرکات آن آگاهی یابد و با تمرین درجه این آگاهی را بالا ببرد تا آنجا که در زمان مدیتیشن این آگاهی تمام صحنه ذهن را پر می کند. روشهای دیگر آن: هاتایوگا، سماع، تای چی و دروایش.
روش عملی در مراقبه 
در این روش فرد می آموزد که چگونه در طول انجام یک کار یا فعالیت دنیا را درک و با آن ارتباط پیدا کند.


 

بازدید : 609 5 دي 1390 ساعت 12:09 ب.ظ
       
روز ساعت دقیقه ثانیه
منوهای سایت
نظرسنجی
حضور شما در مسجد به چه میزان است؟
برای شما
استخاره آنلاین با قرآن کریم
 
ورود به سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 1774801
  • بازدید امروز : 692
  • بازدید دیروز : 3034
  • بازدید این ماه : 5692
  • بازدید ماه قبل : 70896
  • آخرین بازدید : پنجشنبه 12 شهريور 1394 (08:56) ق.ظ
تقويم شرعي